Yalnızlık ve Depresyon PDF Yazdır ePosta
Psk. İzzet Kan Makaleleri

Psikolok İzzet Kan

Depam-İletişim


YALNIZLIK VE DEPRESYON

     Yalnızlık hissi insanın yaşadığı ağır duygulardan bir tanesidir. İnsan çevresine yabancılaştığı, etrafından uzaklaştığı, anlaşılamadığı anlarda ortaya çıkar. Boşluk duygusuyla kendini gösterir. Kişinin yaşamdan kopma eğilimine yol açabilir. Yalnız kalma halinden farklı bir durumdur. Yalnız kalma, çevreden toplumdan eksik olma durumuyken bilinçli bir tercih olabilir. Oysaki depresyon yaşayan insanın hissettiği yalnızlık başkadır. Kişi içine çekilir kendi tercihi değildir. Bir çatışma sebebiyle yalnız kalmıştır.  Yalnızlık hissetmenin sonucu eksiklik duygusu yaşar.

      Yalnızlık duygusunun kişinin yüreğine yansıması umutsuzluk,  boşluk, yabancılaşma, güçsüzlük, anlamsızlık gibi depresif hislerle karışıktır.Depresyonda değilken dağ başındasınızdır, ancak yalnız hissetmezsiniz. İnsanların içinde olursanız ama yalnızlık çekersiniz. Yalnızlık çeken insan diğer insanlarla iletişime girmekte zorlanır, sosyal ortama katılamaz, uyum sağlamakta güçlük çeker.

      Depresyona girmiş insanlar, yalnızlık duygusuyla kaplanır. Etrafındaki insanlara ulaşamaz. İletişim kopuktur. Etrafındakilerde ona ulaşamaz, etkileşim içinde olmaz. Depresyon şiddeti ne kadar fazla ise yalnızlık duygusu o kadar ağırlaşır.

       Depresyon tedavisinde yalnızlık duygusunun anlaşılması ve bu duyguyla baş edebilme büyük önem taşır. Terapistle kurulan ilişkide doğan anlayış sayesinde yalnızlık duygusu yavaş, yavaş dağılmaya başlar. Tedavinin çeşitli aşamalarında bu süreç hızlanarak devam eder. Kişinin iyileşmesiyle beraber kişinin içini kaplayan bu ağır duygudan arınır. Etkileşime, iletişime açılır. Sosyal hayatın içine girer. Eskisi gibi yaşamın bir parçası olur. Duygu durumu değişir, neşeli ve mutlu olur.

 
Telik Hakkı © 2017 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla! GNU/GPL lisansı altında ücretsiz bir yazılımdır.
 

panik-atak.com

Güle Güle Depresyon

 

Testler

ANksiyete - Panik Testi
Depresyon testi 
Günün Sözü

sonbahar

Okul Fobisi

Sonbahar

İstatistikler

Content View Hits : 3825205

Diğer Sitelerimiz

Panik-Atak Hakkında Her Şey

Depresyon Hakkında Her Şey

 RehaCom Hakkında Her Şey

Panik Bozukluk Hakkında Her Şey